Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste, inaczej określane jako brodawki płciowe, to jedne z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Są to łagodne zmiany o charakterze proliferacyjnym, czyli silnie się rozrastają, gwałtownie rozwijają i namnażają. Występują głównie w obrębie narządów płciowych, rzadziej na błonach śluzowych jamy ustnej, czy w okolicach odbytu. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus).
Kłykciny kończyste – jakie objawy wskazują na zakażenie?
Przy zakażeniu kłykcinami kończystymi, w początkowej fazie, na skórze występują niewielkie, różowe, niebolesne grudki (wielkość 1-5 mm). Z czasem przekształcają się w charakterystyczne kalafiorowate twory brodawkowe. Niekiedy tej infekcji towarzyszy świąd, sączenie i nieprzyjemny zapach.
Umiejscowienie wykwitów jest zależne od płci:
- u mężczyzn – zmiany skórne występują najczęściej na prąciu (okolica wędzidełka, brzeg żołędzi, wewnętrzna blaszka napletka). Zdarza się, że pojawiają się też w pachwinach, na mosznie, czy przy ujściu cewki moczowej .
- u kobiet – wykwity skórne występują na wargach sromowych większych i mniejszych a także w przedsionku pochwy. Zdarza się, że brodawki ujawniają się też w obrębie szyjki macicy.
Ponadto niezależnie od płci wykwity pojawiają się w okolicy okołoodbytniczej, a także w obrębie jamy ustnej (na języku i wargach).
Diagnoza kłykcin kończystych.
HPV można zdiagnozować przed wystąpieniem zmian skórnych, za pomocą testu genetycznego (PCR). Dzięki szybkiemu rozpoznaniu zakażenia, można wdrożyć leczenie na bardzo wczesnym stadium choroby.
W przypadku wystąpienia kłykcin kończystych u kobiet, dodatkowo należy wykonać badania ginekologiczne wraz z cytologią, a także kolposkopię.
Jeśli zmiany są niespecyficzne, podobne do brodawek łojotokowych, kłykcin płaskich, mięczaka zakaźnego, liszaja płaskiego, czy włókniaków miękkich, należy wykonać badanie histopatologiczne.
Pacjenci u których stwierdzono zakażenie HPV powinni poddać się przesiewowemu badaniu w kierunku pozostałych chorób przenoszonych drogą płciową, tj. zakażenie HIV, kiłą, rzeżączką, chlamydiozą czy wirusem zapalenia wątroby typu B czy C.
Przy stwierdzeniu zakażenia HPV, badaniu powinien poddać się także partner seksualny osoby zakażonej.
Kłykciny kończyste – przyczyny zakażenia?
Kłykciny kończyste to choroba przenoszona drogą płciową, zatem najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Jednak może nią się zarazić również dziecko podczas porodu naturalnego. Do zakażenia może też prowadzić zaniedbanie higieny, przez używanie jednego ręcznika, przez kilka osób. Ponadto w związku z tym, iż zdarza się, że infekcja HPV rozwija się także w jamie ustnej, do zakażenia może dojść przy użyciu tego samego sztućca, czy szklanki co osoba chora.
Na kłykciny kończyste zapadają w największej mierze osoby dorosłe, aktywne seksualnie (wiek – średnio 20-40 lat).
Możliwe powikłania po zakażeniu HPV
Zakażenie HPV zwykłe ustępuję po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, zdarza się, że ustąpi samoistnie. Choroba ta ma negatywny wpływ na jakość życia, gdyż często łączy się z silnym poczuciem wstydu, a także i winy. Trzeba jednak pamiętać, że infekcja HPV może przybrać ciężką postać, wiążącą się z powstawaniem stanów zapalnych. Te z kolei prowadzą do cięższych dolegliwości, w postaci sączenia wykwitów i nieprzyjemnego zapachu. Niestety może wówczas dojść do ich zezłośliwienia. Dlatego zmiany te powinny być poddane badaniu histopatologicznemu.
Kłykciny kończyste – czy zakażenia można uniknąć?
Może on być odpowiedzialny za raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, prącia, krtani czy jamy ustnej, także warto wiedzieć jak uniknąć zakażenia:
- Jak wynika ze statystyk, na kłykciny kończyste zapadają zwykle osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Osoby takie, mimo stosowania ewentualnej antykoncepcji hormonalnej, powinny korzystać z prezerwatyw, które tworzą barierę dla patogenów przenoszonych drogą płciową.
- Można skorzystać ze szczepionki przeciwko HPV. Zmniejsza ona ryzyko zachorowania na kłykciny kończyste oraz raka.
- Kluczowe jest też dbanie o higienę osobistą, regularne mycie ciała i używanie osobistego ręcznika.
- W przypadku zaobserwowania podejrzanych zmian na skórze, należy zgłosić się niezwłocznie do dermatologa lub ginekologa.
- Kobiety co rok powinny poddawać się cytologii w celu wykluczenia zachorowania na m.in. raka szyjki macicy.
W Centrum Medycznym Globalmedic prowadzimy bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV oraz pozbywamy się ich metodą laserową.
Jeśli potrzebujesz konsultacji ginekologa umów się do naszej Poradni Ginekologicznej GlobalMedic w Kutnie.