Elektroterapia na nietrzymanie moczu
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS) jest skutecznym sposobem leczenia problemów z nietrzymaniem moczu, które wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Pod wpływem działania impulsów elektrycznych dochodzi do pobudzenia mięśni do skurczów, co jest doskonałą opcją w przypadku zbyt słabych mięśni, które nie potrafią wykonać intensywnej pracy lub utrzymać skurczu odpowiednio długo.
Efekty leczenia zależą od wielu czynników, w tym od nasilenia problemu, co oceni specjalista na pierwszej wizycie. Jednak zazwyczaj efekty elektrostymulacji mogą pojawić się dosyć szybko, bo nawet po 2-3 tygodniach systematycznej terapii.
Elektrostymulacja może być stosowania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Elektrostymulacja po porodzie
Podczas samej ciąży, jak i porodu dochodzi o osłabienia mięśni dna miednicy (niekiedy uszkodzenia struktur), co może powodować problemy związane z zaburzeniem czucia, opadaniem narządów, a także występowaniem nietrzymania moczu. Dlatego ważne jest wprowadzenie skutecznej terapii, która zapewni powrót mięśni Kegla do pełnej sprawności i pozwoli na uniknięcie wspomnianych dolegliwości w przyszłości.
Doskonałą opcją we wzmocnieniu mięśni dna miednicy po porodzie jest elektrostymulacja, która nauczy dno miednicy prawidłowej pracy, czyli napinania i odpowiedniego rozluźniania. Regularne zabiegi pomogą mięśniom na powrót do pełnej sprawności po ciąży oraz po porodzie.
Biofeedback w terapii dna miednicy
Doskonałe efekty w terapii dna miednicy (zarówno przy nietrzymaniu moczu, jak i osłabieniu mięśni po porodzie) daje także elektrostymulacja połączona z metodą biofeedback, która pozwala pacjentce monitorować i regulować pracę swoich mięśni.
Podczas sesji biofeedback pacjentka otrzymuje zadanie do wykonania, które prezentowane jest w formie graficznej, a urządzenie rejestruje skurcze mięśni i następnie przedstawia je na ekranie, co pomaga pacjentce świadomie kontrolować mięśnie dna miednicy, motywując ją do dalszej pracy. W przypadku niemożliwości wykonania żądanego skurczu, pomocny okazuje się impuls elektryczny, który pobudza mięśnie do pracy.
Wskazania do elektrostymulacji:
- nietrzymanie moczu
- osłabienie mięśni dna miednicy
- stan po ciąży i po porodzie
- zaburzenia seksualne wynikające z osłabienia MDM
Przeciwwskazania do elektrostymulacji:
- ciąża
- wszczepiony elektrostymulator np. rozrusznik serca
- świeże blizny pooperacyjne
- infekcja pochwy
- nowotwór nabłonkowy
- ostra choroba hemoroidalna w przypadku elektrostymulacji doodbytniczej
- przeczulicy skórnej, padaczki – wymagana konsultacja z lekarzem
Zapraszamy do Poradni Ginekologicznej GlobalMedic w Kutnie.