Ganglion? Zgłoś się do ortopedy.
Ganglion, zwany też torbielą galaretowatą, jest guzem podskórnym wypełnionym gęstym płynem. Jest bezpośrednio połączony ze ścięgnem lub torebką stawową, która nadmiernie napełnia się płynem. Jest to niezłośliwa zmiana, bez charakteru nowotworowego. W zależności od jej wielkości, może ograniczać ruchomość stawu, a także być bardzo bolesna. Najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstka, ale zdarza się, że można go zaobserwować na stopie lub okolicy kolana. Najczęściej występują u kobiet w wieku 20 – 40 lat.
Ganglion – przyczyna powstania zmiany.
Przyczyna powstania ganglionu zwykle sprowadza się do podrażnienia mechanicznego, ciężkiej aktywności fizycznej lub osłabienia błony stawowej. Jednak są to tylko hipotezy, gdyż żadna z przyczyn nie została udowodniona w badaniach.
Gangliony zazwyczaj pojawiają się nagle. Do ich powstania mogą przyczyniać się określone czynniki:
- Wykonywanie często powtarzalnych ruchów (zwykle jest to związane z wykonywaną pracą, np. poruszanie myszką, pracując przy komputerze);
- Poddawanie stawu ciągłemu obciążeniu (uprawianie gimnastyki);
- W wyniku urazu stawu lub ścięgien;
- W wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów.
Ganglion – objawy
Początkowym objawem powstania ganglionu jest wyczuwalny pod skórą, galaretowaty guzek. Zwykle pojawia się on na grzbietowej części nadgarstka, ale może pojawić się także w okolicy stawu kolanowego, na grzbiecie stopy lub na przednio-zewnętrznej powierzchni stawu skokowego.
W ramach rozrastania się jest wyraźnie widoczny na skórze stawu i może osiągać rozmiary od 3 do 5 cm. Jego kształt jest zwykle okrągły lub podłużny.
W przypadku wystąpienia dużego ganglionu, może dojść do ograniczenia ruchomości stawu a także wywoływać ból.
Ganglion – diagnostyka
Gangliony ze względu na swoje objawy są dość łatwy do zdiagnozowania przy badaniu przedmiotowym przeprowadzonym przez ortopedę. Jednak z uwagi na możliwość ewentualnej pomyłki w diagnozie, polegającej na wystąpieniu np. tłuszczaka, miażdżycy czy zapalenia węzłów chłonnych, przeprowadza się badania diagnostyczne w postaci:
- Zdjęcie RTG – pozwala określić charakter zmiany;
- Badanie ultrasonograficzne – pozwala określić jaki to rodzaj torbieli (z ilu komór się składa);
- Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – pozwala określić najdokładniej strukturę i położenie zmiany, a także poziom jej unaczynienia ;
- Nakłucie – polega na wypompowaniu płynu z gangliony za pomocą igły, a następnie poddaniu go badaniu histopatologicznemu.
Gangliony – leczenie
Istnieją trzy główne sposoby leczenia ganglionów, w zależności od poziomy ich zaawansowania. Ortopeda podejmie decyzję o sposobie usunięcia zmiany po jej zdiagnozowaniu i określeniu jej rozmiarów.
W przypadku małej zmiany, zwykle zaleca się ograniczenie czynników ją wywołujących oraz obserwację. Nawet 60% ganglionów znika samoistnie, lub nie dochodzi do ich rozrastania się.
Jeżeli ganglion jest większy i przeszkadza choremu, jest przeprowadzany zabieg aspiracji. Polega on na nakłuciu zmiany i odessaniu z niej płynu. po zabiegu wykonuje się także zastrzyk ze sterydu, w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu ganglionu.
W przypadku, gdy ganglionowi towarzyszy ból i ograniczenie ruchomości, a wcześniejsze metody leczenia zawiodły, przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu torbieli, a także tkanki jej przylegającej, która uznana jest za korzeń ganglionu. Zabieg ten sprawia, iż torbiel nie powstaje ponownie.
Profilaktyka w przypadku ganglionu.
Z uwagi na to, iż przyczyny powstania ganglionu są głównie na poziomie hipotez, ciężko określić w pełni skuteczne zasady profilaktyki, w celu uniknięcia tej zmiany. Biorąc jednak pod uwagę czynniki przyczyniające się do ich występowania, zaleca się unikanie obciążeń w obrębie nadgarstków. W przypadku wykonywania pracy, wymagającej powtarzalnych ruchów, zaleca się robienie regularnych przerw, aby nie doszło do podrażnienia stawu. Także odbywając treningi i intensywne ćwiczenia fizyczne, należy zadbać o właściwe ich wykonanie i rozciągnięcie mięśni i stawów po ich zakończeniu.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji z ortopedą, skontaktuj się z Poradnią Ortopedyczną GlobalMedic w Kutnie.