Choroby zapalne stawów – jak rozpoznać zapalenie stawów?
Wiele osób zapalenie stawów kojarzy z chorobą zależną od wieku. Należy jednak pamiętać, że choroba zapalna stawów jest od wieku niezależna. Zapalenie stawów jest to grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej. W wyniku stanu zapalnego następuje jej uszkodzenie, zniekształcenie i ograniczenie ruchomości. W większości przypadków mają zbliżone przyczyny oraz sposób leczenia. To głównie polega na wyeliminowaniu codziennych dolegliwości, bólu i zwiększenia ruchomości chorego stawu.
Zapalenie stawów – jak je rozpoznać?
Najczęstsze objawy stanu zapalnego w stawach:
- sztywność – w szczególności po dłuższym siedzeniu lub leżeniu;
- uczucie bólu i tkliwości – utrudniające codzienne funkcjonowanie;
- obrzęk – staw może być spuchnięty;
- zwiększona ciepłota stawu – przy stanie zapalnym, często da się odczuć, iż uszkodzony staw jest cieplejszy niż reszta ciała;
- deformacja – przy zaawansowanym stanie zapalnym.
Przyczyny występowania zapalenia stawów.
Zapalenie stawów bywa spowodowane problemami z układem odpornościowym. Wówczas organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i wytwarza antyciała, które mają je zwalczyć. Zdarza się też, że zapalenie stawów może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową albo silnie przeżytym stresem. Niektórzy pacjenci mają skłonność do zapaleń stawów odziedziczone po przodkach. Zdarza się też, że zapalenie powstaje wskutek urazu mechanicznego lub źle przeprowadzonego leczenia.
Najczęściej występujące rodzaje zapalenia stawów.
Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, najczęściej jednak występuje kilka charakterystycznych typów. Przyczyny stanów zapalnych w stawach nie są do końca poznane. Możliwe jest, że większość z nich to choroby autoimmunologiczne, które są wynikiem autoagresji organizmu.
Najczęściej występujące rodzaje zapalenia stawów:
- Osteoartroza – jest chorobą zwyrodnieniową, znajdującą się wśród dziesięciu chorób najczęściej powodujących kalectwo na świecie. Jej przyczyną jest pojawia się po 40. roku życia.
- RZS – jest reumatoidalnym zapaleniem stawów – chorobą pojawiającą się między 40. a 55. rokiem życia. Znacznie częściej dotyka ona kobiet. Można przyjąć, że w Polsce na RZS choruje ok. 200 tys. osób. Przypuszcza się, że jest wynikiem autoagresji organizmu. Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. W przypadku RZS możliwe jest pojawienie się guzków podskórnych, tzw. guzki reumatoidalne
- Dna moczanowa – zwana także podagrą, artretyzmem czy skazą moczanową. Powoduje ją nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym. Charakteryzuje się pogrubieniem stawu dużego palca u nogi oraz ograniczenie jego ruchów.
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – choroba ta może doprowadzić do uszkodzenia stawów, ale też wielu innych narządów. Może to prowadzić do zachwiania wzrostu całego organizmu. Zwykle trwa ok. 6 tygodni i występuje przed 16. rokiem życia.
- Toczeń rumieniowaty układowy – jest chorobą zapalną tkanki łącznej. W jej wyniku może dojść do uszkodzenia wielu narządów, lecz przyczyny jej występowania nie są znane.
- Zapalenie stawów po przebytej infekcji.
Sposoby leczenia zapalenia stawów.
Każdy kogo dotknie zapalenie stawów, musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż leczenie tego schorzenia nie jest łatwe i niestety długotrwałe. Choroba ta mimo podobnych symptomów, u każdego chorego przebiega indywidualnie. Niestety nie ma jeszcze metody , na jej zwalczenie. Można jednak wpłynąć na tempo jej rozwoju, a nawet zahamować zapalenie stawów.
W przypadku łagodnej formy zapalenia stawu, często ukojenie przynoszą żele o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jeżeli dochodzi jednak do ciężkiego zapalenia stawu, konieczne jest wdrożenie leków specjalistycznych, a nawet podanie sterydów. Te przynoszą szybką ulgę, ale z kolei niosą za sobą możliwe skutki uboczne:
- utrata masy kostnej;
- ryzyko nadciśnienia;
- ryzyko cukrzycy.
Poza farmakoterapią, kluczową rolę w leczeniu zapalenia stawu odgrywa aktywność fizyczna. Powinna ona być jednak dobrana w sposób właściwy przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Wówczas odpowiednie ćwiczenia są w stanie zwiększyć ruchomość stawów, a także wzmocnić mięśnie i złagodzić ból.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji ortopedycznej zgłoś się do naszej Poradni Ortopedycznej GlobalMedic w Kutnie.